- Vnútorný poriadok školy
- Prevádzkový poriadok školy
- Školský poriadok
- Pracovný poriadok
- ŠKVP Včielka Úľanka ISCED1
- Hodnotenie a klasifikácia žiakov ISCED 1 a ISCED 2
- Kolektívna zmluva
- Smernica o spôsobe hodnotenia pedagogického a odborného zamestnanca
- Koncepčný zámer rozvoja Základnej školy s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou na roky 2023-2028
Koncepčný zámer rozvoja Základnej školy s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou na roky 2023-2028
Koncepčný zámer rozvoja Základnej školy s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou na roky 2023-2028
ÚVOD
Tento dokument je vypracovaný ako podklad pre výberové konanie na funkciu riaditeľky školy. Jedná sa o návrh koncepcie rozvoja, ktorý vyjadruje moje manažérske zámery na päť rokov dopredu.
Som presvedčená, že správne nastavený koncepčný plán rozvoja školy a dané koncepčné ciele , môžu zásadne ovplyvniť budúcnosť školy. Koncepcia rozvoja školy je vypracovaná na základe analýzy súčasných trendov v školstve a z vlastného poznania tejto školy , v ktorej som pracovala v minulosti ako pedagogický zamestnanec, následne ako zástupca riaditeľa školy pre ZŠ a od 1.4.2018 som bola vymenovaná do funkcie riaditeľky školy.
Koncepciu rozvoja Základnej školy s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou som zamerala na riešenie nedoriešených cieľov predchádzajúcej koncepcie rozvoja školy a na riešenie dlhodobých zámerov na obdobie päť rokov 2023-2028.
V koncepčnom zámere rozvoja Základnej školy s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou vychádzam z nasledovných dokumentov:
- Štátny vzdelávací program pre základné školy a materské školy, ktorý zabezpečuje predprimárne vzdelávanie, primárne vzdelávanie a nižšie stredné vzdelávanie ( ISCED 0, ISCED 1, ISCED 2),
- Inovovaný školský vzdelávací program školy,
- Zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon č.138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch,
- Zákon č.597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.
- Základné informácie o právnom subjekte
Základná škola s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou je plnoorganizovaná základná škola s 1. až 9. ročníkom po jednej triede. Súčasťou školy je školská jedáleň s príslušnými zamestnancami a materská škola. Na žiadosť rodičov, so súhlasom zriaďovateľa školy a povolením Ministerstva školstva SR od 1.9.2008 je súčasťou školy aj Školský klub detí .V budove materskej školy sú zriadené 2 triedy pre 44 detí. Základná škola s materskou školou poskytuje predprimárne a základné vzdelanie a smeruje k naplneniu kompetencií stanovených štátnym vzdelávacím programom pre základné vzdelávanie . Od 1. 4. 2002 sme školou s právnou subjektivitou, od 1. 7. 2002 sme školou spojenou s materskou školou a od 1. 4. 2005 podľa zriaďovacej listiny sme Základná škola s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou. Sme štátna rozpočtová organizácia. Zriaďovateľom školy je Obec Úľany nad Žitavou.
Školský program je orientovaný na žiaka, rešpektuje jeho individuálne potreby. Činnosť školy je zameraná tak, aby každý žiak pracoval podľa svojich možností a schopností. Škola umožňuje efektívnu profesionálnu a premyslenú prácu učiteľa.
-
- Charakteristika školy, žiakov, pedagogického zboru
Pedagogický zbor tvorí riaditeľka školy, zástupkyňa riaditeľky školy pre Materskú školu, 14 kvalifikovaných učiteľov, 2 vychovávateľky ŠKD a 1 asistent učiteľa. Funkciu zástupcu riaditeľky školy vykonáva riaditeľka školy. Vekové zloženie pedagogického zboru je pestré – od mladých učiteliek až po skúsených kolegov. Niektorí sa prihlásili na doplňujúce alebo rozširujúce štúdium jazykov. Vedenie školy sa usiluje o neustály odborný a profesijný rast svojich pracovníkov. Prioritou školy je vzdelávanie a výchova žiakov podľa poznatkov o psychosomatickom vývoji detí, preto prioritnými oblasťami ŠkVP je znalosť psychológie, pedagogiky, osobnostnej a sociálnej výchovy, práca s integrovanými žiakmi, moderné metódy v didaktike predmetov a v neposlednom rade i práca s výpočtovou a komunikačnou technikou.
Triedy 1. stupňa a 2. stupňa sú umiestnené vo viacerých budovách. Vo vedľajšej budove školy sú umiestnené: telocvičňa školy, jedáleň, triedy pre 1. a 2. ročník, oddelenie ŠKD, počítačová učebňa, šatňa.
V hlavnej budove školy sú k dispozícií: administratívne priestory pre vedenie školy a pedagogických zamestnancov, oddelenie ŠKD a učebne pre žiakov 3.- 9. ročníka, jazyková učebňa, počítačová učebňa, vestibul a skladové priestory ( archív, dejepisný kabinet, chemický kabinet).
V súčasnosti školu navštevuje 107 žiakov, ktorí sa vzdelávajú v 9 kmeňových triedach. V škole sú v súčasnosti zaradení do tried aj 3 žiaci z Ukrajiny. Máme 2 oddelenia ŠKD. Na škole je 5 individuálne začlenených žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Všetkým týmto žiakom sa venuje zvýšená pozornosť zo strany vyučujúcich , výchovnej poradkyne, asistentky učiteľa. V prípade potreby využívame aj služby a spoluprácu CPPPaP v Nových Zámkov a vo Svodíne.
-
- SWOT analýza
Silné stránky
- individuálny prístup ku vzdelávaniu
- kvalifikovaný pedagogický zbor
- rodinné prostredie školy
- skúsenosti v mimoškolskej činnosti - široká ponuka záujmovej činnosti
- tradičné aktivity školy
- aplikácia aktivizujúcich a motivačných metód práce vo vyučovacom procese
- ochota pracovníkov školy ku zmenám
- telocvičňa , veľký vonkajší areál školy
- individuálna integrácia žiakov so ŠVVP
- účinný informačný systém
- dobrá spolupráca ZŠ a MŠ
- dobrá spolupráca školy s rodičmi žiakov a s partnermi školy
Slabé stránky
- nepostačujúce technické vybavenie počítačovej učebne
- nedostatočné finančné ohodnotenie pedagogických zamestnancov
- poloha školy
- migrácia žiakov do iných škôl v mieste pracoviska rodiča
- nárast počtu detí s poruchami učenia
- časté havárie exteriérov a interiérov budov školy vzhľadom na ich vek a nedostatok finančných prostriedkov ( elektroinštalácia, vodovodné potrubie, budovy nie sú zateplené a je potreba vymeniť vonkajšie vchodové dvere)
- chýbajú skladové priestory v budove materskej školy a chýba nové gastrozariadenie ( konvektomat a škrabka na zemiaky a zeleninu)
Príležitosti
- ďalšie vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov
- dobrá spolupráca so zriaďovateľom a jeho podpora školských činností
- nové smery vo vzdelávaní
- možnosť získavať mimorozpočtové zdroje cez projekty z Eurofondov v novom programovom období, dotácií a grantov
- vybudovanie atletických prvkov na ihrisku
Hrozby
- zvyšovanie administratívy
- dopady hospodárskej a finančnej krízy
- demografický pokles
- nedostatok finančných prostriedkov na odmeňovanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov
- konkurencia iných škôl v susednom meste Šurany
- odchod žiakov po 5.triede do osemročných gymnázií a po 8.triede do bilingválnych gymnázií
- riziká spojené s nedostatočnou regeneráciou žiakov a rizikovým vplyvom na rozvoj osobnosti spôsobený využívaním sociálnych sietí, internetu, sledovanie médií bez kontroly času a obsahu
2. ORIENTÁCIA NA PARTNEROV
I. ŠKOLA – ŽIAK
Získanie primárneho a nižšieho stredného vzdelávania detí
ŽIAK – ŠKOLA
Snaha o získanie predprimárného, primárneho a nižšieho stredného vzdelávania detí
II. ŠKOLA – ZRIAĎOVATEĽ
Poskytne kvalitnú výchovu a vzdelávanie, plní ciele stanovené v dokumentoch školy a v štátnom vzdelávacom programe, určuje si splniteľné ciele v súlade s požiadavkami humánnej školy a ŠKVP, zabezpečuje plynulú prevádzku
ZRIAĎOVATEĽ- ŠKOLA
Zabezpečuje dostatok financií na prevádzku školy, očakáva kvalitné plnenie úloh a kvalitné služby verejnosti. Škola od zriaďovateľa očakáva podporu pri napĺňaní cieľov.
III. ŠKOLA – ZAMESTNANCI
Vytvára pre zamestnancov školy optimálne pracovné podmienky, zabezpečuje možnosť ďalšieho vzdelávania, oboznamuje s novou legislatívou, vytvára priestor na tvorivosť, priznáva samostatné kompetencie, vytvára vnútorné predpisy tak, aby s nimi boli stotožnení všetci zamestnanci. Motivuje svojich zamestnancov, ktorí vykonávajú aktivity nad rámec svojich základných povinností.
ZAMESTNANCI - ŠKOLA
Plnia celkové a čiastkové ciele školy, priebežne sa vzdelávajú, sú aktívni a iniciatívni, spolupracujú s rodičovskou verejnosťou, účinne spolupracujú s ďalšími partnermi školy, vytvárajú pozitívny imidž školy. Každý člen pedagogického zboru má právo participovať na tvorbe školských noriem a na usmerňovaní chodu školy. Akceptujú vnútorné dokumenty školy s vedomím, že nariadenia, ktoré spoločne skoncipovali a prijali, budú musieť plniť.
IV. ŠKOLA – RODIČ
Škola zabezpečuje udržiavanie vzájomných vzťahov, konzultácie a spoluprácu, plánované stretnutia, špeciálno-pedagogické poradenstvo v spolupráci s odborníkmi.
RODIČ – ŠKOLA
Rodičia spolupracujú so školou, podporujú jej hlavné ciele, pomáhajú škole materiálne a osobnou účasťou na rôznych aktivitách školy, podieľajú sa na realizácii cieľov.
V. ŠKOLA – ORGANIZÁCIE
Prizýva organizácie k spolupráci.
ORGANIZÁCIE – ŠKOLA
Pomáhajú plniť hlavné ciele školy.
VI. ŠKOLA – ŠKOLSKÁ SAMOSPRÁVA
Škola predkladá Rade školy koncepciu, správu o výsledkoch školy a podnety na pomoc a spoluprácu, očakáva pomoc pri riešení dôležitých rozhodnutí.
ŠKOLSKÁ SAMOSPRÁVA – ŠKOLA
Vyjadruje sa k hlavným úlohám, plánu práce, schvaľuje správu o činnosti školy, dáva podnety a návrhy na skvalitnenie činností, spolupodieľa sa na realizácii úloh, poskytuje pomoc.
VII. ŠKOLA – OSTATNÍ PARTNERI
Škola prizýva k spolupráci obec Úľany nad Žitavou, orgány samosprávy a štátnej správy, ostatné ZŠ s MŠ, projektových partnerov, očakáva pomoc, podporu, dôveru.
MŠVVaŠ SR, ÚPSVaR, NADÁCIE, OBČIANSKE ZDRUŹENIA, PROJEKTOVÍ PARTNERI
Škola očakáva od MŠVVaŠ metodickú pomoc pri zavádzaní novej legislatívy do praxe, podnety a výzvy na realizáciu projektov, podporu pri realizácii projektov od OZ a ďalších partnerov.
- VÍZIA
Víziou našej školy je vybaviť žiaka potrebnými znalosťami, vedomosťami, postojmi a pripraviť ho na budúci život, v ktorom bude hľadať, myslieť, komunikovať a žiť .
Poslanie školy:
Vytvoriť stimulujúce prostredie pre rozvoj prirodzeného nadania a rôznorodosti talentov žiakov, učiteľov. Podporiť zmysluplné učenie pre život a celoživotné učenie detí aj učiteľov. Zameriavať sa na cieľavedomý rozvoj tvorivosti detí a ich sociálnych zručností, ako sú rešpekt k rôznorodosti, komunikácia, tímová práca. Viesť žiakov k snahám vyniknúť pozitívnym príkladom, neschovávať sa za prácu iných, odstraňovať pasivitu a nezáujem, bojovať s priemernosťou. Vytvoriť príležitosti pre spoluprácu medzi rodinou, školou, občianskymi združeniami.
Hodnoty uplatňované v edukačnom procese:
- Sloboda pri pracovnej činnosti spojená so zodpovednosťou a samostatnosťou
- kooperácia ( tímová práca)
- individuálny prístup ( práca so žiakmi so ŠVVP)
- harmonická klíma ( partnerský vzťah so žiakmi a rodičmi, otvorená komunikácia a spolupráca)
- osobnosť učiteľa - učiteľ je kreatívny radca a sprievodca učením, nie ten, kto iba pasívne predkladá vedomosti.
- CIELE ŠKOLY
- V edukačnom procese organizovať činnosti tak , aby bol vytvorený priestor na aktívne učenie sa žiakov a detí , samostatnosť a kreativitu.
- Skvalitniť materiálno-technické zabezpečenie školy tak, aby zodpovedalo požiadavkám modernej doby
- Vytvoriť príjemné prostredie, ktoré rešpektuje práva a povinnosti všetkých zainteresovaných.
Stratégie na dosiahnutie cieľov
-
- Oblasť výchovy a vzdelávania
- vyhľadávať, rozvíjať a podporovať talentovaných žiakov a pripravovať ich na rôzne súťaže,
- monitorovať úroveň vzdelávacích výsledkov žiakov, vykonávať podrobnú analýzu a prijímať účinné opatrenia,
- venovať sa rozvoju čitateľskej a finančnej gramotnosti a rozvoju kľúčových kompetencií,
- rozvíjať kultúrne a národné hodnoty, vlastenectvo a občiansku zodpovednosť, rozvíjať komunikáciu v štátnom jazyku,
- vytvoriť pre žiakov prostredie s informačnými a komunikačnými technológiami pre využitie vo vedomostnej spoločnosti,
- poskytovať mnohostrannú starostlivosť deťom zo sociálne znevýhodneného a zanedbaného prostredia a podporovať ich školskú úspešnosť,
- zdokonaliť a upraviť podľa aktuálnych potrieb už vypracovaný školský vzdelávací program a výchovný program ŠKD,
- skompletizovať školskú dokumentáciu, aby bola k kedykoľvek k dispozícií pre Štátnu školskú inšpekciu,
- naďalej zvyšovať environmentálne a regionálne povedomie žiakov teoretickou a praktickou prácou na projektoch,
- naďalej organizovať školské kolá literárnych, speváckych a matematických súťaží,
- organizovať podujatia: Dni otvorených dverí, Vítanie prvákov, Rozlúčka s deviatakmi, Deň matiek, tvorivé dielne, Vianočná akadémia,
- verejne prezentovať talent, zručnosti a schopnosti žiakov,
- prostredníctvom webovej stránky školy poskytovať rodičom dôležité informácie o škole, o štruktúre výchovno – vzdelávacieho procesu, podujatiach a živote školy.
4.2 Oblasť personálna
- vytvoriť podmienky pre rozvoj dobrých pracovných vzťahov v kolektíve zamestnancov,
- podporovať osobnostný rast pedagogických zamestnancov - kontinuálne vzdelávanie pedagógov,
- umožniť účasť na vzdelávacích podujatiach v rámci platnej legislatívy,
- odstrániť administratívnu záťaž pedagógov,
- nájsť vhodnú osobu na pozíciu koordinátora informatizácie.
-
- Oblasť materiálno-technického zabezpečenia
- prehodnotiť výhodnosť existujúcich zmlúv a dodávateľov a prijať opatrenia, ktoré by škole šetrili finančné prostriedky,
- doplniť kabinety modernými vyučovacími pomôckami a v spolupráci so zriaďovateľom rekonštruovať počítačovú učebňu, doplniť telovýchovné prvky na školskom dvore,
- zapájať sa do projektov na základe výziev predovšetkým MŠVVaŠ SR ale aj iných organizácií a nadácií financovaných hlavne zo zdrojov EÚ. Týmto spôsobom zabezpečiť neustálu modernizáciu školy a skvalitnenie vyučovacieho procesu,
- zabezpečiť moderné gastrozariadenia do ŠJ,
- v spolupráci so zriaďovateľom podávať projekty, vďaka ktorým budú zateplené budovy organizácii a odstránené všetky slabé stránky školy.
- Oblasť finančného zabezpečenia
- účelné a efektívne využívať finančne prostriedky z originálnych a prenesených kompetencií,
- získavať prostriedky z prenájmu priestorov,
- zapájať sa do rozvojových projektov MŠVVaŠ SR,
- sponzorské dary, finančné prostriedky od rodičovského združenia a občianskeho združenia.
- Oblasť spolupráce s partnermi
- pravidelne spolupracovať s Radou školy,
- spolupracovať so zriaďovateľom školy, Štátnou školskou inšpekciou a ďalšími inštitúciami pri zvyšovaní kvality školy,
- podporovať prezentáciu školy v podujatiach organizovaných obcou, mesta Šurany a inými organizáciami,
- pozývať rodičov na pravidelné pohovory, konzultácie a riešiť spoločne vyskytujúce sa nedostatky a problémy,
- spolupracovať s miestnymi občianskymi združeniami.
ZÁVER
Každá škola je špecifická svojou organizáciou, fungovaním každodenného života, svojím kolektívom, v ktorom nie je možné dosiahnuť stabilného stavu, keď už nebude čo zlepšovať. Akokoľvek dobre nastavená koncepcia ešte nezaručuje úspech. Komu ide o kvalitu a neformálnosť v práci, tomu sa málokedy podarí naplniť všetko, čo si v koncepčnom zámere stanovil. Veľká túžba po naplnení svojich plánov ako jednotlivca k uskutočneniu všetkých plánov nestačí. Najťažšie je presvedčiť a získať na svoju stranu všetkých zainteresovaných. Moje skúsenosti z doterajšieho pôsobenia v Základnej škole s materskou školou, Hlavná 199, Úľany nad Žitavou ma presvedčili a ubezpečili, že naša škola disponuje kolektívom ľudí, o ktorých sa môžem oprieť. Všetci zamestnanci školy sú schopní spolupracovať, vzájomne si pomáhať, inšpirovať sa a učiť sa jeden od druhého.
Vypracovala Mgr. Oksana Ostrožlíková